Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zigbee vs Z-Wave - który system wybrać?

2021-10-01

Niekończąca się debata, Zigbee vs ZWave, co jest odpowiednie dla Twojego domu? Kiedy budujesz w pełni połączony inteligentny dom z ambicjami większymi niż kilka przypadkowych, samodzielnych urządzeń, jest jedna rzecz, którą musisz rozważyć przede wszystkim...

Jak dobrze urządzenia, które masz na myśli, komunikują się ze sobą?

Jedną z głównych potencjalnych przeszkód jest fakt, że różne urządzenia korzystają z różnych protokołów. Nie ma, jak dotąd, nic zbliżającego się do ujednoliconego standardu dla urządzeń inteligentnego domu. Jest Bluetooth i Wi-Fi, oryginalny X10 i mniej znany Thread. Do tego dochodzi jeszcze Zigbee VS Z-Wave.

Dziś skupimy się wyłącznie na Zigbee i Z-Wave, abyśmy mogli pomóc Ci zrozumieć, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy lub czy w ogóle musisz wybierać.

Co to jest Zigbee?

Zigbee jest siecią typu mesh. Wszystko to oznacza, że sygnały mogą łatwo przeskakiwać z jednego urządzenia Zigbee do następnego, bez konieczności łączenia się każdego urządzenia z siecią WiFi. Zamiast tego, jest zwykle centralny hub.

Nie ma ograniczeń co do ilości przeskoków między urządzeniami, co czyni go bardzo elastyczną opcją, zwłaszcza w większych i bardziej ambitnych inteligentnych domach. Komunikacja między urządzeniami Zigbee jest możliwa na odległość do 20 metrów.

Institute of Electrical andElectronics Engineers (IEEE) opracował standard sieci osobistej - 802.15.4 - z zamiarem zapewnienia efektywnej kosztowo, szybkiej komunikacji między urządzeniami. Urządzenia Zigbee korzystają z tego standardu IEEE.

Zigbee może technicznie poradzić sobie z niezwykłą 65000 urządzeń, ale w rzeczywistości nie tylko żaden inteligentny dom nie zbliży się do tego, ale także napotkasz problemy z przepustowością, zanim uderzysz w tę hipotetyczną liczbę. Niemniej jednak, pokazuje to solidność Zigbee jako protokołu komunikacyjnego.

Szyfrowanie AES-128 oznacza, że nie trzeba się martwić o bezpieczną komunikację z urządzeniami Zigbee. Standard ten jest wykorzystywany przez banki internetowe.

Pod względem częstotliwości, Zigbee 3.0 działa na częstotliwości 2.4Ghz z szybkimi prędkościami transferu. Ma to wbudowany problem, choć ... Ta częstotliwość jest dzielona przez urządzenia WiFi, więc można natknąć się na wiele zakłóceń. W USA, Zigbee może również działać na 915MHz. Problem polega na tym, że transmisja danych spada z 250 kbps do 40 kbps, więc jest to kompromis, z którego możesz nie być zadowolony.

Co to jest Z-Wave?

Z-Wave jest również siecią mesh, która wykorzystuje niskoenergetyczne fale radiowe, aby pomóc urządzeniom i sprzętom w inteligentnym domu komunikować się.

Skierowana zarówno do komercyjnych, jak i mieszkalnych inteligentnych budynków, będzie wymagać centralnego huba. Następnie można sterować urządzeniami za pomocą smartfona, klawiatury lub bezprzewodowego breloka.

Duńska firma Zensys opracowała z-Wave w 2001 roku, jako tańszą i łatwiejszą alternatywę dla Zigbee.

W przeciwieństwie do Zigbee, sieć obsługuje tylko 4 hopy pomiędzy urządzeniami Z-Wave, co czyni ją bardziej restrykcyjną. Sama sieć jest również ograniczona do 232 urządzeń, ale to i tak więcej niż wystarczy dla większości inteligentnych domów mieszkalnych.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Z-Wave wykorzystuje ten sam standard AES-128, co Zigbee. Choć nie jest on w 100% odporny na włamania, to jednak nie jest to problem, o który należy się zbytnio martwić. Poza tym, jeśli naprawdę martwisz się o stronę bezpieczeństwa inteligentnej technologii, nasza rada jest taka, aby oprzeć się pokusie całkowitej automatyzacji domu. W końcu nie ma sensu dodawać warstwy wygody i bezpieczeństwa, jeśli będziesz spędzać czas martwiąc się o to, że Twoje urządzenia lub sieć zostaną naruszone.

Urządzenia Z-Wave działają na częstotliwościach radiowych w zakresie 800-900 MHz. Jest to jeden z kluczowych punktów sprzedaży, ponieważ nie będą występować żadne zakłócenia.

OK...

Mamy z tego podstawowego przeglądu Zigbee i Z-Wave w miejscu, weźmiemy spojrzenie na tych sieci mesh head-to-head.

Przed tym, choć, jest to przypadek wyboru jednego protokołu nad drugim, lub można użyć obu?

Czy konieczne jest trzymanie się jednego protokołu komunikacyjnego?

Po pierwsze, jest to całkowicie możliwe, aby używać zarówno Zigbee i Z-Wave urządzeń w inteligentnym domu.

Wiele urządzeń będzie współpracować z obydwoma protokołami, nawet jeśli nie komunikują się one bezpośrednio. Samsung SmartThings hub, jak Wink hub, obsługują zarówno Zigbee i Z-Wave. Urządzenia GE, inteligentne zamki Yale i termostaty Honey również współpracują z obydwoma protokołami Z.

Tak więc, podczas gdy nie jest obowiązkowe, aby trzymać się jednego protokołu komunikacyjnego, jeśli planujesz zbudować połączony dom z urządzeń z obu stajni, warto podwoić się na hub, który obsługuje oba lub będziesz skończyć się na problemy.

Zigbee vs ZWave: Head-to-Head

Teraz nadszedł czas, abyśmy zbadali te protokoły komunikacji bezprzewodowej w 7 kluczowych kategoriach. Będziemy zawierać inteligentny dom zalecane zwycięzca każdej kategorii jako opowieść taśmy trwa; Zigbee vs Zwave.

  1. Niezawodność
  2. Interoperacyjność
  3. Zasięg sygnału
  4. Wykorzystanie mocy
  5. Konfiguracja sieci
  6. Bezpieczeństwo
  7. Cena

1) Niezawodność

Żadne urządzenie inteligentnego domu, sprzęt czy protokół komunikacyjny nie jest użyteczny, jeśli nie jest niezawodny. Niezależnie od tego, czy próbujesz kontrolować pojedynczy inteligentny zamek, czy szeroko zakrojony system bezpieczeństwa, potrzebujesz niezawodnego sygnału. O ile w przypadku termostatu czy oświetlenia brak niezawodności jest frustrujący, o tyle w przypadku zabezpieczeń domowych może być wręcz niebezpieczny.

Jak już wspomnieliśmy, Z-Wave działa w zakresie częstotliwości 800-900 MHz. Ominięcie przeciążenia częstotliwości 2,4GHz, które Zigbee musi negocjować, oznacza, że w przypadku Z-Wave jest znacznie mniejsza szansa na utratę sygnału. Bez rywalizacji o zasoby, sieć mesh Z-Wave jest w stanie tworzyć lepsze i silniejsze połączenia.

Pomimo tych problemów z możliwymi zakłóceniami, nie można powiedzieć, że dobrze zaprojektowana sieć Zigbee jest zawodna, po prostu Z-Wave ogólnie jest bardziej niezawodny.

Zwycięzca: Z-Wave

2) Interoperacyjność
Wygoda jest jednym z dwóch filarów udanego smarthome, bezpieczeństwo jest drugim. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli skończysz potrzebując wielu hubów i aplikacji, to pokonuje sam cel usprawnionego, zautomatyzowanego huba.

Zigbee jest otwartym standardem bezprzewodowym, starannie utrzymywanym przez Zigbee Alliance. 400 firm członkowskich jest odpowiedzialnych za oszałamiającą liczbę 2500 urządzeń Zigbee i pół miliarda sprzedanych chipsetów. Możesz sprawdzić pełną listę tych firm tutaj.

Chociaż może to brzmieć imponująco, istnieje problem ze względu na sposób certyfikacji i etykietowania działa ...

Jest to możliwe dla producenta, aby ich sprzęt Zigbee-certified nawet jeśli oprogramowanie nie jest jeszcze zgodne. To pozwala producentowi ogłosić, że urządzenie jest gotowe na Zigbee. Podczas gdy to nie oszukać stare ręce w inteligentnej grze domu, wiele nieświadomy klient przyszedł unstuck tutaj więc kupujący, uważaj. To, na co należy zwrócić uwagę, to certyfikat automatyki domowej Zigbee, który oznacza pełną zgodność.

Podobnie jak w przypadku niezawodności, nie oznacza to, że interoperacyjność jest ogromnym problemem z Zigbee, a jedynie, że trzeba mieć oczy szeroko otwarte i przeprowadzić odpowiednie badanie due diligence.

Porównując Zigbee vs Zwave, Z-Wave jest zastrzeżoną technologią należącą do Sigma Design. Oni również licencjonować technologię Z-Wave i uruchomić Z-Wave Alliance, który nadzoruje certyfikacji. Grupa ta upewnia się, że każde pojedyncze urządzenie Z-Wave spełnia sztywny zestaw standardów. Oznacza to, że każde certyfikowane urządzenie Z-Wave będzie współpracowało z każdym kontrolerem Z-Wave.

Z ponad 600 producentami odpowiedzialnymi za ponad 2000 urządzeń między sobą, interoperacyjność jest jedną z głównych zalet Z-Wave i powodem, dla którego jest to zdecydowany zwycięzca nad Zigbee w tej kategorii.

Zwycięzca: Z-Wave

3) Zasięg sygnału
Inteligentne domy w dzisiejszych czasach nie ograniczają się tylko do wnętrza domu, ale często rozciągają się na garaż i ogród. Nie trzeba dodawać, że będziesz potrzebował doskonałego zasięgu, którego zakres zależy całkowicie od wymiarów domu i zakresu systemu.

Liczby, które napotkasz podczas badania zasięgu tych sieci mesh będą się różnić, ale Z-Wave wygrywa na pewną odległość.

Urządzenia Zigbee mają zasięg do 40 stóp w pomieszczeniach, ale to może zanurzyć się do zaledwie 10 stóp w zależności od linii wzroku i materiałów, z których wykonane są ściany. Chociaż jest to ogólnie nadaje się do celu, to może nie być najlepszym rozwiązaniem dla rozległych inteligentnych domów. To jest wyższa częstotliwość Zigbee działa na, że jest w dużej mierze odpowiedzialny za ten słaby zasięg.Choć pozwala na przesyłanie większej ilości danych, to negatywnie wpływa na zasięg. Aby sól rany, sygnały wysokiej częstotliwości również zmagać się przenikać przez ściany lub inne przeszkody tak skutecznie, jak sygnały o niższej częstotliwości.

Pozostawione bez kontroli na zewnątrz, urządzenia Z-Wave mogą wysyłać sygnały pomiędzy dwoma węzłami na odległość przekraczającą 300 stóp. Wewnątrz domu, zakłócenia i przeszkody drastycznie zmniejszyć ten zasięg, ale sygnały Z-Wave są nadal w stanie podróżować do 50 stóp ze ścianami w drodze i 100 stóp bez przeszkód.

Zwycięzca: Z-Wave

4) Zużycie energii
Dobrą wiadomością jest to, że zarówno Zigbee i Z-Wave używać niezwykle mało energii, znacznie mniej niż WiFi żądań. To się przydaje, ponieważ wiele inteligentnych urządzeń domowych działa na baterie, a nie na twarde okablowanie, więc nie chcesz, aby protokół komunikacyjny głodny energii.

Jest to kolejny obszar, w którym oba protokoły działają bardzo mocno, ale tym razem Zigbee ma przewagę. Zużywa minimalnie mniej energii, choć ta luka z pewnością się zmniejsza. Nowsze urządzenia Z-Wave Plus są coraz lepsze pod tym względem.

Jeśli planujesz korzystać z wielu wrażliwych urządzeń, takich jak inteligentne zamki i czujniki, lepiej wybrać Zigbee.

Zwycięzca: Zigbee

5) Konfiguracja sieci
W przeciwieństwie do sieci WiFi, które są sieciami gwiaździstymi, zarówno Zigbee jak i Z-Wave, jak już wspomnieliśmy, są sieciami siatkowymi. W sieci gwiaździstej urządzenia komunikują się z centralnym hubem i w momencie, gdy urządzenie jest poza zasięgiem, przestaje być częścią tej sieci.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 381 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
Wszystko ok , polecam
2024-01-10
Wszystko dobrze i sprawnie poszło gorąco polecam tego sprzedawcę
pixel