Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Smart Home - wszystko co musisz wiedzieć zaczynając przygodę z inteligentnym domem

2022-02-10
Smart Home - wszystko co musisz wiedzieć zaczynając przygodę z inteligentnym domem

Smart Home - wszystko co musisz wiedzieć zaczynając przygodę z inteligentnym domem.

Już w starożytności mówili, że “...budynek jest inteligentny jak jego właściciel” ;) ...Dlatego jeżeli nie masz jeszcze żadnego urządzenia smart w Twoim domu to ten artykuł pozwoli zrozumieć korzyści płynące z posiadania tego typu urządzeń. 

Jeszcze nie tak dawno - systemy automatyki domowej były nieosiągalne dla większości osób ze względu na duże koszty urządzeń czy brak przystosowanych instalacji w budynkach, a przy próbie zainstalowania systemów inteligentnych budynków wiązało się to jeszcze dodatkowo z kapitalnym remontem domu, mieszkania czy obiektów komercyjnych. 

Dzisiaj urządzenia inteligentnych domów są już dostępne dla każdego z nas w przystępnej cenie i co osiągalne w każdym budynku dzięki wykorzystaniu bezprzewodowych technologii np. WiFi czy Bluetooth czy specjalnych protokołów np. Zigbee. Obecnie na rynku istnieje wiele tzw. "smart urządzeń", które mogą zostać połączona ze sobą bezprzewodowo zachowując przy tym stabilność oraz bezpieczeństwo komunikacji. 

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego TV, sprzęt AGD czy zainstalowana kamera przy użyciu drobnej i nie kosztownej modyfikacji czy uruchomieniu odpowiedniej funkcji może być integralną częścią inteligentnego budynku. Przykładowo wiele współczesnych telewizorów może połączyć się z dowolnym monitoringiem, a zwykły przełącznik światła po zainstalowaniu odpowiedniego i niedrogiego dopuszkowego przekaźnika WiFi, podniesie poziom IQ domu o kilkadziesiąt punktów.

Jakie są korzyści Smart Home?

Bezpieczeństwo, Oszczędność, Wygoda to główne zalety posiadania inteligentnych instalacji. Dla zobrazowania każdej z nich opiszemy realne zastosowania. 

Smart home, a bezpieczeństwo…

Wyobraź sobie budynek w którym zdalnie możesz podejrzeć co się dzieje przed jego wejściem lub w środku. Jednym kliknięciem w aplikacji swojego smartfona możesz spowodować zamknięcie rolet, a w momencie wejścia osoby na obszar twojej działki błyskawicznie dostajesz powiadomienie na telefon o incydencie. Myślisz, że to kosztowne rozwiązanie? Całą instalację możesz stworzyć już od 400zł (w zależności od ilości zainstalowanych kamer i rolet)

Inteligentne Budynki jak wpływają na oszczędność? 

Wiele osób zastanawia się jakie oszczędności może przynieść instalacja automatyki domowej. Zastanówmy się przez chwilę… ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć wyłączyć światło? ile razy, któryś z domowników otworzył okno ale nie zakręcił kaloryferów? Wszystko to możesz załatwić tzw. urządzeniami smart home i nie będziesz musiał pamiętać czy światło zostało zgaszone (może zgasnąć samoistnie np. po braku osoby w danym pomieszczeniu - dzięki czujnikowi obecności). Kaloryfery "zakręcą się same" po otwarciu okna i wrócą do pierwotnych pozycji w momencie jego zamknięcia.

Inteligentny Dom - jaki wpływ ma na komfort i wygodę? 

Wygoda to najczęściej efekt uboczny zastosowanych elementów systemu automatyki domowej. Bo większość urządzeń, które zakupisz dla oszczędności czy bezpieczeństwa wykorzystasz również do osobistej wygody. Weźmy np. smart gniazdko, którym włączysz lub wyłączysz bez podnoszenia się z wygodnej kanapy np. przez telefon lub pilotem do automatyzacji ulubioną lampę, a którą zaprogramujesz tak by samo się wyłączyło gdy nie będzie Ciebie w pomieszczeniu. 

Znamy już główne zalety wynikające z instalacji inteligentnych budynków. Pora przejść do drugiej części artykułu:

Jakie urządzenia warto zainstalować w pierwszej kolejności?

Podstawowe urządzenia smart home - Od czego zacząć?

Inteligentny budynek to połączenie wielu różnych urządzeń i tworzenie scenariuszy w oparciu o indywidualne potrzeby. Dla usystematyzowania wiedzy podzieliliśmy urządzenia na poniższe kategorie.

Podstawowe urządzenia inteligentnego domu:

Powyższe urządzenia, które mogą być używane pojedynczo oraz łączone w tzw. zestawy tworząc inteligentne rozwiązania, sceny, automatyzacje i zależności. 

Inteligentne Gniazdka

Inteligentne gniazdka możemy zainstalować np. listwie zasilającej czy przedłużaczu i jest to podstawowe urządzenie, które powinno się znaleźć w każdym budynku, ze względu na swój stosunkowo niski koszt i możliwości jakie oferuje.

Do czego się może przydać smart gniazdko?

 • Dzięki wbudowanemu harmonogramowi w aplikacji zarządzającej smart gniazdkiem możesz zaprogramować czas włączenia lub wyłączenia urządzenia. 
 • Możesz również zdalnie z dowolnego miejsca na świecie (np. przez aplikację) włączyć lub wyłączyć gniazdko. 
 • Możesz monitorować poziom zużycia prądu i na podstawie określonych wartości wyłączyć urządzenie lub ograniczyć jego używanie.
 • Możesz włączać lub rozłączać urządzenia ze względu na porę dnia, warunki atmosferyczne (które np. pobierane są z pobliskich stacji pogodowych) czy nawet fazę księżyca 

Inteligentne Oświetlenie

Inteligentne oświetlenia to kolejne z akcesoriów, które bezpośrednio wpłyną na oszczędność energii, a pośrednio poprawią wygodę! Instalacja jest bezproblemowa - wkręcenie żarówki i instalacja aplikacji nie trwa dłużej niż kilka minut, a efekty są natychmiastowe.

Do czego się może przydać inteligentne oświetlenie?

 • możesz decydować o intensywności światła
 • możesz decydować o temperaturze barwowej światła - np. chroniąc swój wzrok przed zbyt intensywną barwą światła białego
 • możesz sterować oświetleniem zdalnie np. przez aplikację w smartfonie czy pilotem
 • możesz ustawić harmonogram włączenia lub wyłączenia światła w zależności od czasu, pory dnia czy zmierzchu bądź świtu np. symulując obecność domowników

Inteligentne Czujniki

Inteligentne czujniki stanowią bardzo przydatną część inteligentnych budynków. Mogą zapewnić bezpieczeństwo, oszczędność oraz komfort pracy. Czujniki mogą przesłać zebrane informacje do jednostki centralnej, a następnie w zależności od zdefiniowanego wcześniej scenariusza uruchomić odpowiednią automatyzację.

Do czego mogą się przydać inteligentne czujniki?

 • Czujnik ruchu może wykryć obecność człowieka i uruchomić światło bądź powiadomić właściciela powiadomieniem na telefon. 
 • Czujnik temperatury pomoże w utrzymaniu optymalnej temperatury w budynku
 • Czujnik zalania umieszczony np. pod pralką wyśle sygnał do inteligentnego zaworu aby zamknął dopływ wody. 
 • Czujnik otwarcia okna wyłączy kaloryfer
 • Czujnik wilgotności będzie monitorował stan poziomu wody w powietrzu i uruchomi nawilżacz celem utrzymania odpowiedniej jakości powietrza
 • Czujnik dymu uruchomi alarm i wyśle powiadomienie na aplikację

Inteligentne Ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie to głównie termostaty i głowice. W połączeniu z czujnikami temperatury dają olbrzymie możliwości oszczędności, komfortu i wygody w użytkowaniu. 

Do czego może się przydać inteligentne ogrzewanie? Przykłady zastosowań

 • Zdalnie włączysz lub wyłączysz grzejniki
 • W zależności od temperatury w pomieszczeniu nastąpi otwarcie lub zamknięcie zaworu
 • Inteligentne głowice wyposażone w funkcje wykrywania otwarcie okna potrafią same zamknąć zawór
 • Zdalnie ustawisz temperaturę pieca 
 • Na podstawie pogody Twoje ogrzewanie może dostosować temperaturę w pomieszceniu
 • Jeżeli system wykryje, że nikogo z domowników nie ma w budynku - Wyłączy ogrzewanie

Zestawy Alarmowe

To istotny element każdego budynku. Wykorzystywane są w domach, budynkach komercyjnych, altankach działkowych, garażach czy pomieszczeniach gospodarczych. Potrafią skutecznie odstraszyć nieproszonych gości i powiadomić właściciela o incydentach. Nowoczesne zestawy wyposażone są w szereg czujników. Zapewniają łączność GSM oraz WiFi i można je zintegrować z systemami automatyki domowej. 

Systemy monitoringu (kamery)

Nowoczesny monitoring wyposażony jest w sztuczną inteligencję, która rozpozna sylwetkę osób, a nawet twarze. Zapisze numery rejestracyjne i powiadomi właściciela budynku o nieproszonych gościach. Można je również wykorzystać do integracji z innymi urządzeniami smart by stworzyć inteligentne sceny

Do czego może się przydać systemy monitoringu?Przykłady zastosowań przy wykorzystaniu smart urządzeń:

 • Zdalnie przez aplikację podejrzysz co dzieje się na posesji
 • Po wykryciu ruchu możesz włączyć światło wykorzystując do tego smart przekaźnik

Wideodomofony

Wideodomofon nie jest może najoczywistszym urządzeniem smart home, ale jednym z najbardziej praktycznych. Nie musisz podchodzić do drzwi, by sprawdzić kto puka lub zaprosić gości do środka. Do tego nie musisz nawet być w domu, by przywitać kuriera i poinstruować go, gdzie może zostawić przesyłkę. Oprócz tego pomaga jeszcze w odstraszaniu ewentualnych włamywaczy, jak widać lista korzyści jest długa.

…tak naprawdę to początek przygody jaką jest budowa inteligentnych domów.

Nie sposób jest opisać wszystkie możliwości i zastosowania urządzeń z kategorii automatyki domowej w jednym artykule. Bez wątpienia urządzenia Smart Home pomogą Ci w codziennych czynnościach, zabezpieczą Twój dom oraz zaoszczędzą pieniądze. Mądrze zaprojektowany system przyniesie wiele korzyści i pozwoli na jego ciągłą rozbudowę.

Istnieją również inne mniej oczywiste urządzenia, które bez wątpienia zaliczają się do kategorii “smart home”, a które mogą łączyć się za pośrednictwem Internetu celem tworzenia automatyzacji i ułatwiające codzienne obowiązki: są to m.in. oczyszczacze powietrza, automatyczne odkurzacze, ekspresy do kawy, czajniki, samo-napełniające się miski dla psów czy kotów czy samo-sprzątające kuwety… Urządzeń typu “smart home” są tysiące tworząc zupełnie nową dziedzinę kategorii nowoczesnych technologii zwaną “Internetem Rzeczy” (Internet of Things inaczej “IoT”).

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 381 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Wszystko zgodne z opisem. Polecam
2024-03-04
Super kontakt, polecam
pixel